Na czym polega edukacja domowa?

W czasie pandemii dzieci tygodniami uczestniczyły w zajęciach online. Jednak edukacja pozaszkolna, potocznie nazywana domową (ED), ma niewiele wspólnego z nauczaniem zdalnym i wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem. Czym więc tak właściwie jest nauka w domu i jakie są zalety oraz wady tego rozwiązania?

Edukacja domowa – na czym polega?

Jak sama nazwa wskazuje, edukacja domowa (ang. homeschooling) to możliwość nauki poza szkołą. W tym przypadku nauczycielem może być cały świat; rodzic, opiekun lub wybrany korepetytor. Jest to legalna forma spełniania obowiązku szkolnego, z której mogą skorzystać wszyscy uczniowie w wieku 6-18 lat. Zgodnie z art. 37 ustawy Prawo oświatowe edukacja domowa może się odbywać wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisany jest uczeń.

Oznacza to, że dziecko uczące się w domu tak czy inaczej trzeba zapisać do wybranej placówki. Do jakiej? Wszystko zależy od tego, czy obowiązuje rejonizacja – niestety w Polsce obowiązujące w tej kwestii prawo zmienia się co chwilę. W przypadku częściowej rejonizacji rodzice muszą zapisać dziecko do szkoły znajdującej się na terenie zamieszkiwanego lub kamagra gel sąsiadującego województwa. Jeśli rejonizacja jest zlikwidowana, można zapisać ucznia do dowolnej placówki w Polsce.

Edukacja domowa a egzaminy

Wróćmy jeszcze na moment do ustawy, która jasno wskazuje, że dziecko uczące się w ramach edukacji domowej ma obowiązek przystępowania do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Celem egzaminów w edukacji domowej jest oczywiście potwierdzenie zrealizowania podstawy programowej.

W Galileo harmonogram egzaminów ustalamy najczęściej wspólnie w październiku, dlatego już na początku roku szkolnego wiadomo, kiedy odbędą się zaliczenia. Jest to bardzo często jedyny moment spotkania „domowych uczniów” ze szkołą, choć oczywiście wcale nie musi tak być. Dzieciaki uczące się w ramach edukacji domowej mogą również uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, konsultacjach, szkolnych wydarzeniach, wyjściach i wycieczkach.

Zalety edukacji domowej

Nauka w domu to sytuacja „jeden na jeden”, dlatego wielu rodziców decyduje się na tę formę realizacji obowiązku szkolnego, by poświęcić dziecku maksimum uwagi. Jakie są pozostałe zalety edukacji domowej?

  • Więcej czasu na hobby i rozwijanie pasji – dziecko i nauczyciel mogą samodzielnie ustalać godziny nauki i robić przerwy wtedy, kiedy mają na to ochotę. Możliwość spania do południa jest oczywiście jedną z największych zalet 😉
  • Dostosowanie tempa nauki do umiejętności dziecka – uczeń nie musi czekać na resztę klasy, gdyż nauka jest w pełni dopasowana do jego potrzeb.
  • Wspólne spędzanie czasu – zdarza się, że w tradycyjnym modelu nauki dzieci i rodzice widzą się tylko w weekendy, gdyż w tygodniu przebywają wiele godzin w szkole i pracy.
  • Brak ocen, sprawdzianów i kartkówek

Wady edukacji domowej

Często słyszymy o słynnych „problemach z socjalizacją”. Nie jest to prawda, gdyż dzieciaki w ED spędzają mnóstwo czasu wspólnie z kolegami i koleżankami. Poza tym uczniowie ED mogą bez przeszkód uczestniczyć w wydarzeniach i wycieczkach organizowanych przez szkołę, do której są zapisani.

A więc, czy edukacja domowa ma jakieś wady? Z pewnością może to być brak odpowiedniego przygotowania ze strony rodzica, który przecież nie musi być ekspertem w każdej dziedzinie. Z drugiej strony, rodzic może korzystać ze wsparcia tutora oraz pomocy naukowych dostępnych w internecie, bibliotekach czy szkole. W przypadku Galileo, udostępniamy pomoce naukowe, które można znaleźć na dysku w chmurze Box. Dzięki temu są one dostępne niezależnie od miejsca, w którym dziecko się uczy.

Jak się zapisać? Edukacja domowa z Galileo

Nie jesteśmy tradycyjną szkołą podstawową, dlatego w Galileo łączymy zalety edukacji domowej z przebywaniem w szkole. U nas nie ma ocen, sprawdzianów i kartkówek, a tempo pracy dopasowane jest do potrzeb dziecka. Rodzicom decydującym się na ED poza murami Galileo zapewniamy natomiast stałą opiekę tutora. Aby dołączyć do Galileowych rodzin w ED, wystarczy wypełnić formularz online lub złożyć wniosek o nauczanie domowe. Dokumenty można złożyć w każdej chwili – nie ma ograniczeń czasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *